Przebieg procesu gięcia

Gięcie to proces kształtowania przedmiotów wykonanych z blach, takich jak druty, pręty, rury i kształtowniki. Polega na trwałym odkształcaniu materiału pod wpływem momentu zginającego, nie uszkadzając przy tym spójności  materiału. Może być on realizowany zarówno na zimno, jak i na gorąco.


Metody gięcia

Wyróżnia się trzy podstawowe metody gięcia, wyodrębnione ze względu na typ maszyn wykorzystywanych do kształtowania elementów. Są to: gięcie na prasach, za pomocą walców i za pomocą przeciągania.

Gięcie na prasach jest najpopularniejszym sposobem kształtowania wyrobów giętych, z kolei za pomocą przeciągania wytwarza się różnego typu rury, a także kształtowniki z taśm i pasków blachy. Gięcie za pomocą walców to natomiast metoda przeznaczona do produkcji rur ze szwem i płaszczy zbiorników, tworzonych z blach o różnej grubości i wymiarach oraz prostowania blach, taśm, prętów i drutów.

Zabiegi wykonywane podczas gięcia

W trakcie gięcia wykonuje się takie czynności jak wyginanie, zaginanie, zwijanie, zawijanie, profilowanie, skręcanie i prostowanie. Operacje takie jak wyginanie, zaginanie, zwijanie i profilowanie wykonuje się na prasach. Skręcanie realizuje się na skręcarce lub też przy wykorzystaniu rolek skręcających. Z kole prostowanie przeprowadza się zarówno za pomocą pras, jak i układów walców.

Należy zaznaczyć, iż w trakcie gięcia można otrzymać zarówno sprecyzowane elementy, ale również długie kształtowniki o skomplikowanych przekrojach poprzecznych. Do ich wykonania wykorzystuje się specjalne prasy krawędziowe, które pozwalają giąć nawet kilkumetrowe kształtowniki.

Zjawiska podczas gięcia

Sam proces gięcia składa się z trzech podstawowych faz: gięcia sprężystego, gięcia plastycznego i dotłaczania. W jego trakcie następuje zmiana krzywizny osi kształtowanego przedmiotu. Podczas odkształcania powstaje pewna wartość naprężenia, przekroczenie której może skutkować uszkodzeniem giętego przedmiotu. W efekcie czego, po stronie rozciągania może dojść do pęknięć, a po stronie ściskanej do powstania fałd.

Należy pamiętać, iż w trakcie procesu gięcia następuje zazwyczaj zmiana kształtu przekroju poprzecznego elementu giętego. Jest to uwarunkowane zwiększaniem się wymiarów poprzecznych warstw ściskanych i zmniejszaniem się warstw rozciąganych. Są one szczególnie duże w przypadku gięcia elementów cienkościennych. Ponadto elementy te mogą ulec równie fałdowaniu. Aby zapobiec temu zjawisku, należy wywołać dodatkowe naprężenie rozciągające, które zmniejsza wartość naprężenia w ściskanej strefie.

Więcej informacji: http://sip.krosno.pl/giecie_drutu,Giecie-drutu

Dodaj komentarz